Menu główne:
Historia Sanockiej Spółdzielni Mieszkaniowej
Realizując Uchwałę nr 81 z dnia 15 marca 1957 r. oraz Uchwałę Rady Ministrów nr 59 z 15 marca 1958 roku w sprawie pomocy Państwa dla budownictwa mieszkaniowego ze środków własnych ludności, mieszkańcy naszego miasta postanowili założyć spółdzielnię mieszkaniową. W dniu 29 września 1959 roku został wybrany Komitet Założycielski, którego obowiązkiem było przygotowanie dokumentów potrzebnych do uzyskania zaświadczenia o celowości założenia spółdzielni i rejestracji w sądzie.Założycielami Spółdzielni byli:
-
-
-
-
-
-
-
-
-
W dniu 24 października 1959 roku został dokonany wpis do rejestru Spółdzielni nr RS. VI. 119. Pierwszymi członkami Zarządu Spółdzielni były następujące osoby:
-
-
-
Przewodniczącą Rady Nadzorczej została wybrana Pani Zofia Szczudlik. W celu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych członków założycieli, Komitet Założycielski korzystając z przepisów Ustawy z dnia 28 maja 1957 roku zwrócił się do Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Sanoku o sprzedaż 10 mieszkań (1 klatka) w budowanym budynku wielorodzinnym przy ul. Mickiewicza 20. Komitet Założycielski za główny cel działania Spółdzielni przyjął budowę nowych budynków mieszkalnych dla napływających nowych członków potrzebujących mieszkania, a wykup 10 mieszkań traktuje się jako zapoczątkowanie działalności Spółdzielni Mieszkaniowej w Sanoku. Następnie Zarząd Spółdzielni rozpoczął starania o uruchomienie procesu inwestycyjnego na planowane do realizacji 3 budynki mieszkanie. Pierwszymi zadaniami inwestycyjnymi nowopowstałej Spółdzielni były:
-
-
-
Koszt wymienionych inwestycji wyniósł 12 milionów zł, a wykonawcą było Sanockie Przedsiębiorstwo Budowlane. Ta krótka informacja o początkach powstania Spółdzielni Mieszkaniowej w Sanoku pozwoli na przybliżenie ludzi, których perspektywiczne myślenie, energia i zdolności organizacyjne pozwoliły w tych niezwykle trudnych warunkach na zainicjowanie tak potrzebnej i niezbędnej jednostki gospodarczej.
Pracami Rady Nadzorczej Spółdzielni w okresie minionych lat kierowali następujący jej przewodniczący:
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Pracami Zarządu Spółdzielni w minionym okresie kierowali:
-
-
-
-
-
Przedstawiając nazwiska osób, które współtworzyły tę Spółdzielnię nie sposób nie wspomnieć o wieloletnich członkach Zarządu, a to:
-
-
-
-
-
Istniejąca od 1959 r. Spółdzielnia Mieszkaniowa w Sanoku, przez pewien okres funkcjonowała pod nazwą Bieszczadzka Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko -
Sanocka Spółdzielnia Mieszkaniowa od początku swojego istnienia była spółdzielnią realizującą inwestycje w zakresie budownictwa mieszkaniowego. Dzięki tej działalności wybudowane zostały osiedla mieszkaniowe dla których przyjęto nazwy:
-
-
-
-
Z powodu braku wykonawców, SSM w latach osiemdziesiątych podjęła budowę a następnie rozwój własnego systemu wykonawczego, opartego na bazie Zakładu Budowlano -
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
W okresie największego boomu inwestycyjnego, Spółdzielnią kierował Prezes Mieczysław Kozimor.
Koniec lat 80-
W 1992 roku Spółdzielnia opracowała długofalowy plan usuwania wad technologicznych i modernizacji instalacji c.o. i c.c.w. oraz wodociągowej, biorąc sobie za główny cel uzyskanie jak największych oszczędności w zużyciu energii cieplnej. Zakres wykonanych prac uzgodnionych i wykonanych wspólnie z SPGK obejmował remonty i modernizacje źródeł ciepła tj. kotłowni lokalnych, sieci przesyłowych (ciepłociągów) węzłów cieplnych wraz z montażem aparatury kontrolno -
-
-
-
-
-
Realizacją tego programu, w ramach którego docieplono 127 budynków wielomieszkaniowych i część budynków usługowych, jak i wcześniejszego planu usuwania wad technologicznych kierował Prezes Zarządu Stanisław Milczanowski. Pod jego też egidą, wobec szybko zmieniających się uwarunkowań społeczno-
Przygotowany przez Spółdzielnię program został bardzo dobrze oceniony i zatwierdzony do realizacji. W następstwie tego, wyłoniona w przetargu firma MR Construction Z Gliwic, została generalnym realizatorem projektu. 31 maja 2017 r. podpisano w Rzeszowie stosowną umowę o dofinansowanie projektu i bezzwłocznie przystąpiono do realizacji zadania.
Projekt obejmował nie tylko docieplenie ścian zewnętrznych, stropów piwnic i stropodachów ale również:
-
-
-
-
-
-
Wszystkie prace w ramach projektu zostały wykonane do końca września 2018 r., a całkowity jego koszt to niespełna 12,5 mln zł. Instytucja zarządzająca Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Podkarpackiego na lata 2014 -
W latach 2019 -
-
-
-
-
-
-
-
Wykonane zostały również kolejne parkingi i miejsca postojowe, wykonano nowe i zmodernizowano place zabaw i fitness. Położono też nacisk na uporządkowanie terenów zielonych, wymieniając stare, często spontanicznie wykonane przez mieszkańców, nasadzenia, zastępując je nowymi, łatwiejszymi i tańszymi w utrzymaniu gatunkami.
Spółdzielnia od wielu już lat przywiązuje dużą wagę do działalności w zakresie szeroko pojętej kultury, sztuki i rekreacji. Oba nasze osiedlowe domy kultury -
Trzeba podkreślić, że ta działalność Spółdzielni na stałe wpisała się w mapę Sanoka i z powodzeniem uzupełniła ofertę działających w mieście ośrodków kultury i rekreacji. Stale też Spółdzielnia dostosowuje jej profil do potrzeb mieszkańców, kierując ją zarówno do dzieci i młodzieży jak i do coraz większego grona aktywnych seniorów.
W końcu 2022 r. Spółdzielnia zrzeszała 5861 członków, administrowała 4689 mieszkaniami zlokalizowanymi w 143 budynkach mieszkalnych, pod 174 numerami administracyjnymi o łącznej powierzchni użytkowej 237 239 m2. Spółdzielnia ponadto posiadała w zarządzie 234 lokale użytkowe o pow. użytkowej 19114 m2 oraz tereny o powierzchni 37,5 ha.